W poniedziałek 13 grudnia przypada 40 rocznica ogłoszenia stanu wojennego w Polsce. Z tej okazji Dom Spotkań z Historią przygotował dla mieszkańców Warszawy specjalny program. Spotkania ze świadkami tych wydarzeń trwają już od soboty.
40 lat minęło od poranku bez Teleranka..
Stan wojenny ogłoszono 13 grudnia 1981 roku o godzinie 06.00 na antenie Polskiego Radia, które transmitowało wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego. Przemówienie emitowała również Telewizja Polska. Wiele osób wspominających ten dzień mówi, że w telewizji nie wyświetlono popularnego wówczas programu dla dzieci, jakim był Teleranek. Na obchody rocznicy tego wydarzenia zaprasza samorządowa instytucja kultury miasta stołecznego Warszawy – Dom Spotkań z Historią.
Proszę się rozejść! Codzienny stan wojenny
Przygotowany w tym roku program rocznicowy, który zatytułowano Proszę się rozejść! Codzienny stan wojenny, obejmuje różnego rodzaju wydarzenia. Jak mówią organizatorzy, ich celem jest nakłonienie mieszkańców Warszawy do refleksji nad wydarzeniami lat 1981-1983. W ramach obchodów kontrowersyjnej rocznicy odbyło się już spotkanie z fotografką i fotoreporterką Anną Beatą Bohdziewicz, która opowiadała o wydarzeniach stanu wojennego, prezentując zdjęcia ze swojego Fotodziennika. Retransmisję tego spotkania zaplanowano na poniedziałek 13 grudnia o godzinie 16.00 w siedzibie Domu Spotkań z Historią.
Zainteresowani mogli także wziąć udział w rozmowie z dziennikarzem Igorem Rakowskim-Kłosem, autorem książki Dzień przed. Czym żyliśmy 12 grudnia 1981 roku. Na spotkaniu wystąpili Waldemar Danilewicz, Anna Lubowska oraz Chris Niedenthal.
Także w niedzielę o godzinie 17.30 w siedzibie Domu Spotkań z Historią przy ulicy Karowej 20 wystąpił uznawany za symbol dzisiejszego rewolucyjnego świata Volny Chor z Białorusi.
Spotkanie w samą rocznicę
W poniedziałek rusza wspólna społeczno-edukacyjna kampania miasta i Naczelnej Rady Adwokackiej, której celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat praw obywatelskich. Organizatorzy kampanii wystąpią podczas debaty, która poprzedzi projekcję filmu Żeby nie było śladów, opowiadający o tragicznej śmierci Grzegorza Przemyska, licealisty, który zginął w wyniku pobicia przez funkcjonariuszy milicji. Film zostanie zaprezentowany w warszawskiej Kinotece o godzinie 18.00.
Obchody 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego organizowane są także w innych miastach w kraju.