Warszawa wzbogaciła się o kolejny, niezwykły zabytek, stanowiący nie tylko świadectwo pracy jednego człowieka, ale też znak pamięci o wydarzeniach ubiegłych dziesięcioleci. W ręce władz miasta, na podstawie zawartej w lipcu ze spadkobierczynią Karola Tchorka umowy, przekazano kompletne wyposażenie pracowni rzeźbiarza.
Ochrona dziedzictwa kulturalnego obowiązkiem włodarzy miasta
Przejęte przez władze miasta eksponaty z pracowni Karola Tchorka to wyjątkowa kolekcja, pozwalająca odtworzyć prowadzoną przez artystę działalność. Wyposażenie warsztatu rzeźbiarskiego ma pozwolić na utworzenie wzorcowej Warszawskiej Pracowni Historycznej, która w przyszłości ma stanowić integralną część Muzeum Warszawy.
Dzięki darowiźnie synowej artysty, Katharine Bentall, władze miasta weszły w posiadanie nie tylko związanych z działalnością twórczą Tchorka zbiorów. Na wyposażenie pracowni artysty składają się różne przedmioty, w tym zdjęcia oraz kolekcja dzieł sztuki ludowej. Wszystkie te eksponaty rzeźbiarz zgromadził w czasie swojej działalności w kamienicy przy ulicy Smolnej.
Kim był Karol Tchorek?
Urodziny 30 października 1904 roku Karol Tchorek to ważny dla dziedzictwa kulturalnego polski rzeźbiarz, marszand i zapalony kolekcjoner sztuki. Rozpoczął edukację artystyczną w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie, którą kontynuował w Szkole Sztuk Pięknych. Pracował pod okiem takich nauczycieli, jak Jan Szczepkowski i Tadeusz Breyer. Był członkiem Spółdzielni Rzeźbiarskiej Forma, współpracował z Towarzystwem Popierania Przemysłu Ludowego. Stypendysta Funduszu Kultury Narodowej z roku 1932 rozpoczął też kolekcjonowanie wycinanek kurpiowskich. W późniejszych latach wspierał działalność ludowego rzeźbiarza Leona Kudły, między innymi kolekcjonując jego prace.
Postać Karola Tchorka jest dla mieszkańców Warszawy ważna nie tylko przez sam wzgląd na jego artystyczną działalność. Pozostawione przez niego w stolicy ślady to wyjątkowe pamiątki. Do dziś ulice miasta zdobią zaprojektowane i wykonane przez niego tablice, upamiętniające przeprowadzane podczas II wojny światowej publiczne egzekucje. Wśród pamiątek po artyście możemy wymienić także płaskorzeźbę Macierzyństwo przy ulicy Marszałkowskiej, czy rzeźbę Warszawska jesień usytuowaną na tyłach Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.