Dla miłośników klasycznej rozrywki połączonej z doświadczaniem historii nie ma chyba bardziej odpowiedniego miejsca na mapie Warszawy, niż Kino ILUZJON – Muzeum Sztuki Filmowej. Nowoczesne, dwusalowe, objęte patronatem Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA) kino studyjne, przedstawia widzom zarówno klasykę filmową, jak i najnowsze zdobycze kinematografii.
Historia na niejednym ekranie
Początki kina studyjnego ILUZJON sięgają połowy lat 50. Przez wiele lat nie mogło ono znaleźć swojego miejsca na planie Warszawy. W efekcie projekcje odbywały się w różnych obiektach. W swojej podróży ILUZJON gościł w kinie Kultura, budynku Urzędu Rady Ministrów oraz znanym kinie Aurora. Kolejne pokazy realizowano także w siedzibie Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, a także w kinach Polonia i Śląsk. Po wielu latach tułaczki w lutym 1997 na użytek kina studyjnego zaadaptowano budynek przy Narbutta, który wcześniej działało kino Stolica.
Niespokojne losy kina
Każda zmiana lokalizacji to obawa przed zniknięciem filmowego muzeum z mapy stolicy. W 1996 roku, gdy podjęto decyzję o konieczności opuszczenia przez ILUZJON budynku kina Śląsk, na ulice wyszły setki studentów Uniwersytetu Warszawskiego, którym los tego historycznego miejsca nie był obojętny. Kolejna akcja mająca na celu uratowanie kina przed zamknięciem to rok 2008. Petycja z 11 tysiącami podpisów opowiadała się za utrzymaniem placówki przy życiu. Akcję poparli nie tylko przedstawiciele środowiska kulturalnego, ale też lokalne media. Dzięki staraniom miłośników kinematografii i historycznej sfery stolicy, Kino ILUZJON dziś znajduje się pod opieką FINA, a niespokojne losy prezentować będzie ono już tylko na dużym ekranie.
Nie tylko film
Kino ILUZJON – Muzeum Sztuki Filmowej to nie tylko filmowe projekcje. Za główny cel zarządzający obiektem stawiają sobie rozmowę o historii i języku kina. Do udziału w tej dyskusji wielokrotnie zapraszano najznamienitszych twórców światowej klasy. W ramach dialogu w Warszawie gościły takie osobistości jak Werner Herzog, Volker Schlöndorff, Alan Parker, grupa Monty Python, Anastazja Wertyńska, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi i wielu, wielu innych twórców największego formatu.
Miejsce spotkań entuzjastów
Muzeum Sztuki Filmowej ILUZJON to także miejsce cyklicznych spotkań Kino od Kuchni, podczas których artyści przybliżają widzom kolejne etapy produkcji filmowej i wprowadzają publiczność w twórczy świat kinematografii. Od 2003 roku regularnie organizowane jest autorskie wydarzenie Święto Niemego Kina, podczas którego nie tylko można podziwiać dawny styl filmowania i grę aktorską, ale także delektować się wykonywaną na żywo muzyką jazzową, klasyczną eksperymentalną i klubową.