Smutną wiadomością podzielił się dziś Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Środowisko akademickie poinformowało o śmierci cenionego pedagoga, wybitnego skrzypka i kameralisty, Jana Staniendy. Muzyk odszedł dziś w wieku 68 lat.
Niezwykły artysta i propagator sztuki – kim był Jan Stanienda
Jan Stanienda urodził się 22 stycznia 1953 r. w Bytomiu. Swoją edukację muzyczną zakończył w Warszawie w klasie skrzypiec Krzysztofa Jakowicza na Akademii Muzycznej imienia Fryderyka Chopina. Od roku 1975 był członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej, w której pełnił funkcję koncertmistrza w latach 1986-2000.
Sukcesy artystyczne świętował już od wczesnych lat. W roku 1976 otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolò Paganiniego w Genui. Koncertował na jednej scenie z muzykami światowego formatu, między innymi z Yehudi Menuhinem, Mauricem André, Michalą Petri, Wandą Wiłkomirską, Krzysztofem Jakowiczem, Janoszem Starkerem, Barbarą Hendricks, Morisem Bourge, Lidią Grzanką-Urbaniak, a także Krzysztofem Jabłońskim, Andriejem Gridczukiem, Grzegorzem Nowakiem, Tadeuszem Wojciechowskim oraz Guyem Touvronem, Nigelem Kennedym i Ewą Pobłocką.
Jan Stanienda koncertował we wszystkich krajach kontynentu europejskiego, a także poza nim w takich salach. Na jego występy publiczność przybywała tłumnie do sal takich jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonia Berlińska, Concertgebouw w Amsterdamie, Auditorio Nacional de Musica w Madrycie, Barbican Center i Royal Albert Hall w Londynie oraz Santa Cecilia w Watykanie.
Z inicjatywy artysty w 1996 roku powstała Wratislavia – Wrocławska Orkiestra Kameralna, w której objął stanowiska dyrektora artystycznego. Był także pomysłodawcą, dyrektorem artystycznym i twórcą Festiwalu Muzyki Kameralnej Wieczory w Arsenale, który od 1997 roku organizowany jest we Wrocławiu, gdzie w 2006 roku skrzypek został laureatem Wrocławskiej Nagrody Muzycznej.
W spadku Jan Stanienda pozostawił swoim wiernym odbiorcom i kolejnym pokoleniom wiele niezwykłych nagrań. Wśród nich znajdują się realizacje dla Polskiego Radia, radia Francuskiego, Telewizji Polskiej i Telewizji Francuskiej. Jego wykonania dostępne są na nagraniach wydawnictw fonograficznych Aperto, Linn Records, Pavane, KOS Warsaw Records, DUX, Tonpress.