Wszywki to forma terapii uzależnień od alkoholu, która polega na wszyciu pod skórę leków. Substancja uwalnia się przez długi czas, dlatego może być skuteczną formą leczenia. Motywuje do zachowania trzeźwości, gdyż już łyk alkoholu wiąże się z wystąpieniem niepożądanych skutków ubocznych. Sprawdź, jak działają wszywki i jakie konsekwencje niesie łączenie ich z alkoholem.
Jak aplikuje się wszywki?
Decyzję o wszczepieniu wszywek podejmuje pacjent i to na jego wyraźną prośbę lekarz wykonuje zabieg. Mają one postać jałowych tabletek, które rozmieszcza się podpowięziowo. Czas działania szacuje się na około 6-8 miesięcy. Po tym czasie zabieg można powtórzyć. Istnieje szereg różnych przeciwwskazań, dlatego konieczna jest uprzednia konsultacja. Pacjenci, którzy mają uczulenie, schorzenia związane z krążeniem lub sercem, zdiagnozowane problemy psychologiczne, a także znajdują się w stanie trwałej nietrzeźwości, nie mogą przejść zabiegu, dlatego tak ważna jest wcześniejsza wizyta u specjalisty. Ośrodek odwykowy Medjol oprócz terapii oferuje również zabieg wszycia esperalu w bezpiecznych i komfortowych warunkach.
Co wyniknie z połączenia wszywek i alkoholu?
Najczęściej w skład wszywki wchodzi esperal. W połączeniu z alkoholem powoduje on szereg nieprzyjemnych objawów, które przypominają zatrucie alkoholowe. Pojawiają się bóle i zawroty głowy, wymioty, duszności, drgawki, skoki ciśnienia, a w konsekwencji zaburzenia rytmu serca. Symptomy te mogą wystąpić w przeciągu pierwszych 10 minut po spożyciu alkoholu. Wysokie tętno, wymioty, stany lękowe czy drgawki mogą występować nawet do 10 godzin od momentu przyjęcia alkoholu. Ich zatrzymanie w wielu przypadkach jest trudne i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Esperal ma pomagać w konsekwentnym odstawieniu alkoholu. Objawy, które powstają, są na tyle męczące, że świadomość wypicia, chociażby łyka alkoholu będzie powodowała zaniechanie tego zamiaru. Ta metoda uzupełnia leczenie uzależnień w Warszawie.
Czy wszywka może nie działać?
Zdarzają się przypadki, że wszywka może nie zadziałać na pacjenta. Dzieje się tak, kiedy organizm rozpozna esperal jako ciało obce i wokół wytworzy się torbiel. Nie pomoże także w przypadku odporności na substancję (jak na przykład na antybiotyki) oraz kiedy pacjent ma niesprawną wątrobę. Znaczenie ma również szczerość w trakcie wywiadu z lekarzem. Zatajenie lub skrócenie okresu trwania nałogu, fałszywe odpowiedzi czy zaniżona ilość spożytego alkoholu działają na niekorzyść chorego.
Wszywki alkoholowe stanowią jedną z metod leczenia alkoholizmu, ale nie są stricte lekiem. To jedynie wsparcie, które pomaga w powrocie do trzeźwości. Konieczne będzie również wzięcie udziału w terapii, a w wielu przypadkach wcześniejszy odwyk w ośrodku zamkniętym. Farmakoterapia to jedynie wsparcie dla organizmu, kluczem będzie pomoc psychologiczna i własna motywacja do wprowadzenia zmian.