Wojskowy Instytut Medyczny wdraża nowoczesną technologię do walki z otyłością: robot DaVinci

Wojskowy Instytut Medyczny (WIM) stanął na nowym etapie swojego rozwoju, wdrażając innowacyjne technologie do przeprowadzania operacji bariatrycznych. W arsenale instytutu pojawił się bowiem nowoczesny zestaw robotycznego DaVinci, który będzie wykorzystywany do leczenia pacjentów cierpiących na choroby powstałe w wyniku otyłości.

Przez liczne komplikacje, które niesie za sobą otyłość, operacje u takich pacjentów są często skomplikowane i ryzykowne. Dzięki zastosowaniu zestawu DaVinci ten proces staje się jednak bezpieczniejszy. Innowacyjny sprzęt okazuje się nieoceniony szczególnie w trudnych przypadkach, gdzie istnieje większe ryzyko poważnych powikłań pooperacyjnych.

Jak podkreśla rzecznik prasowy Wojskowego Instytutu Medycznego, Mariusz Gierej, zastosowanie robota podczas operacji znacząco upraszcza procedurę i minimalizuje szanse na pojawienie się skomplikowanych powikłań, szczególnie u pacjentów ze znaczną otyłością lub po innych zabiegach operacyjnych w obrębie jamy brzusznej.

Operacje bariatryczne, takie jak rękawowa resekcja żołądka (SLEEVE) oraz ominięcie żołądkowo-jelitowe na pętli Roux-en-Y (RYGB), będą wykonywane przez zespół specjalistów posiadających certyfikaty potwierdzające ich umiejętności. Kwalifikacje te zdobyli na szkoleniach przeprowadzanych na prestiżowych uniwersytetach medycznych w Angers i Barcelonie.

Wojskowy Instytut Medyczny wykonuje każdego roku około 350 operacji bariatrycznych metodą laparoskopową. Od teraz, przy wykorzystaniu robotycznego zestawu DaVinci, będzie możliwe przeprowadzanie tych operacji również metodą robotyczną.