Wielka metamorfoza 244-letniego dworku w Piasecznie: odsłonięte malowidła z 1780 roku

W Piasecznie, nieopodal Warszawy, znajduje się dworek Ryxa – znany również jako „Poniatówka”. Ten wyjątkowy obiekt, liczący sobie 244 lata, przeszedł niedawno gruntowną metamorfozę. W wyniku prac remontowych oraz konserwatorskich udało się odkryć i przywrócić do dawnej świetności malowidła na ścianach większości pomieszczeń. Te unikalne zdobienia pochodzą z około 1780 roku. Obecnie trwają prace nad stworzeniem filii Muzeum Piaseczna w tym historycznym miejscu.

„Poniatówka” powstała około roku 1780, a jej fundatorem był prawdopodobnie Franciszek Ryx – kamerdyner i ukochany protegowany Stanisława Augusta Poniatowskiego. Szlachcic ten obdarował go tytułem honorowego starosty piaseczyńskiego. Budowla ta to doskonałe świadectwo historii regionu i cenne dziedzictwo kulturowe.

W trakcie prowadzonych pod okiem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków prac związanych z renowacją budynku, udało się odkryć malowidła na ścianach, które pochodzą z okresu powstania dworku. Ten niecodzienny odkrycie ma ogromne znaczenie dla kultury i historii regionu.

Na podstawie przeprowadzonych badań archeologicznych i historycznych ustalono, że dworek Ryxa zbudowany został na fundamentach starszego budynku, pochodzącego z pierwszej połowy XVIII wieku. Był to Dom Starosty Aleksandra Sułkowskiego. W latach 90. XIX wieku obiekt stał się własnością hrabianki Cecylii Plater-Zyberk, założycielki Zakładu Gospodarczego w Chyliczkach. Budynek służył wówczas jako miejsce zamieszkania dla nauczycielek, a później uczennic zakładu.