13 grudnia obchodziliśmy 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Tego dnia w stolicy naszego kraju, Warszawie, odbyły się uroczystości, mające na celu upamiętnienie ofiar brutalnego systemu komunistycznego. Głównym punktem obchodów był Apel Pamięci, który miał miejsce w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych. W taki właśnie sposób uczczone zostały osoby, które straciły życie w wyniku działań komunistycznej władzy.
Tego środowego dnia, zbiegającego się z dokładną rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, o godzinie 11:00, w siedzibie muzeum przy ulicy Rakowieckiej 37, zgromadzeni uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w Apelu Pamięci. Po jego zakończeniu odbyło się symboliczne złożenie kwiatów przy tablicy poświęconej ofiarom tamtego tragicznego okresu.
Wszystko rozpoczęło się jednak wcześniej, gdyż o godzinie 9:30 miała miejsce uroczysta msza święta.
– W miejscu tym, które kiedyś było więzieniem na Rakowieckiej, przetrzymywano osoby, które miały odwagę sprzeciwić się władzy narzuconej przez Moskwę. Niepodległość, solidarność, wolność słowa i sumienia, godność ludzkiej pracy – to idee, za które wielu musiało ponieść najwyższą cenę. Pamiętamy o tych, którzy w latach 1981–89 zdecydowali się oddać swoje życie dla tych ideałów. Zachęcam do udziału w licznych wydarzeniach związanych z tegorocznymi obchodami – podkreśliła Adrianna Garnik, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, wypowiadając się dla IPN.