Rewolucyjny moment w historii Pałacu Krasińskich, popularnie zwanego także Pałacem Rzeczypospolitej, niewątpliwie nadchodzi. Obiekt ten, po raz pierwszy od momentu swojego powstania, zostanie otwarty dla ogółu społeczeństwa. Została właśnie zakończona ostatnia faza przemian i modernizacji, dzięki czemu już od maja tego roku każdy, kto tylko wyrazi na to ochotę, będzie mógł wejść do środka i zobaczyć na własne oczy najprawdziwsze skarby przechowywane w skrytce Biblioteki Narodowej. Wśród nich znajdują się między innymi rękopisy dwóch wielkich polskich poetów – Jana Kochanowskiego i Adama Mickiewicza – oraz najobszerniejszy na świecie zasób rękopisów muzycznych autorstwa Fryderyka Chopina. Szczegółowe informacje przedstawiamy poniżej.
Historia za chwilę napisze nowy rozdział, gdyż wnętrza Pałacu Krasińskich wreszcie zostaną odsłonięte i udostępnione dla większości społeczeństwa. Najcenniejsze z eksponatów, które są nie tylko niezwykle istotne dla polskiej, ale i dla światowej kultury, zostaną zaprezentowane na ekspozycji stałej. Do tej pory, możliwość ich oglądania była zarezerwowana jedynie dla nielicznego grona specjalistów.
Jest to pierwszy tak kompleksowy remont i modernizacja Pałacu Rzeczypospolitej przeprowadzone pod czujnym okiem konserwatorów od czasu jego odbudowy, czyli od lat 50. przez długie okresy pałacowe pomieszczenia pełniły rolę magazynów, nie będąc dostępnymi dla zwiedzających. Prace remontowe zostały sfinansowane zarówno ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak i funduszy norweskich. Ich całkowity koszt oszacowany został na około 30 milionów złotych – informuje dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.