Nowy program miejski na rzecz rozwoju psychiatrii dziecięcej w stolicy – konferencja prezydenta Trzaskowskiego

W piątkowe popołudnie, 22 marca, w poradni zdrowia psychicznego położonej w warszawskim Ursusie, miało miejsce istotne wydarzenie. Prezydent miasta stołecznego Warszawy, Rafał Trzaskowski, przemawiał na konferencji dotyczącej świeżo zapowiedzianego programu miejskiego „Dofinansowanie kształcenia lekarzy na specjalizacji psychiatria dziecięca”. Celem inicjatywy jest wdrożenie pilotażowego projektu grantowego skierowanego do lekarzy pragnących rozwijać swoje umiejętności i wiedzę w obszarze psychiatrii dzieci i młodzieży.

Stolica rozpoczęła ambitny projekt mający na celu wspieranie edukacji medycznej specjalistów w dziedzinie psychiatrii młodzieżowej. Jak podają specjaliści, obecnie ponad pół miliona młodych Polaków zmaga się z różnego rodzaju problemami psychicznymi. Niestety, z powodu niewielkiej liczby wykwalifikowanych specjalistów, w województwie mazowieckim średni czas oczekiwania na wizytę u psychiatry dziecięcego finansowaną przez NFZ wynosi aż 378 dni.

Prezydent miasta, Rafał Trzaskowski, wyraził swoje głębokie zaniepokojenie tymi statystykami i podkreślił znaczenie pilotażowego programu grantowego. „Zależy nam na skoncentrowaniu uwagi na tym problemie i na poszukiwaniu najbardziej efektywnych rozwiązań. Dlatego mamy zamiar wprowadzić pilotażowy projekt grantów dla lekarzy pragnących doskonalić swoje umiejętności w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Obecnie na terenie całego kraju pracuje niespełna 600 psychiatrów dziecięcych, co jest zdecydowanie za małą liczbą. Tylko w Warszawie pracuje niewiele ponad 100 specjalistów, a w miejskich placówkach medycznych zatrudnionych jest jedynie 15 psychiatrów dziecięcych. Jesteśmy świadomi, że zapotrzebowanie na lekarzy specjalizujących się w tej dziedzinie jest ogromne” – dodał prezydent Trzaskowski.