Polska historia jest niezwykle bogata. Nie tylko pod względem liczby wydarzeń, które miały ogromne znaczenie dla dzisiejszego jej kształtu, ale także w odniesieniu do niezwykłych osobistości, które do jej rozwoju się niewątpliwie przyczyniły. Wiele z nich rodziło się, żyło i umierało właśnie w Warszawie. Dużą grupę stanowili tu przedstawiciele kolejnych dziedzin sztuki, w tym także tej, której misją jest pielęgnowanie jednego z najważniejszych elementów kultury – języka.
Bolesław Leśmian – przedstawiciel pięknej myśli dwudziestolecia międzywojennego
Rok urodzenia Leśmiana do dziś jest tematem sporów. Jego metrykę urodzin sporządzono mniej więcej dziesięć lat po jego przyjściu na świat. Sam poeta wskazywał datę 22 stycznia 1878 roku, natomiast nagrobną płytę opatrzono rocznikiem 1879. Przyjmuje się jednak, że Bolesław Leśmian, a właściwie Bolesław Lesman, urodził się 22 stycznia 1877 roku. O tym, kim w przyszłości zostanie Bolesław, mogły zadecydować geny. Obecne w domu tradycje księgarskie wprowadziły młodego człowieka w świat książek. Z drugiej strony wywierana przez ojca presja zmusiła go do ukończenia prawa na kijowskich Uniwersytecie Świętego Włodzimierza. W tej profesji działał przez wiele lat swojego życia.
Poezja malinami pachnąca..
Bolesław Leśmian to poeta niezwykle wrażliwy, zdolny nawet najbardziej intymne sytuacje opisać w wyjątkowo subtelny i urokliwy sposób. W swoich erotykach niejednokrotnie prezentował talent do wyrażania względnie wstydliwych uczuć i doznań w ujmujący sposób. Za jego poezją stały uczucia i związki emocjonalne z kobietami obdarzonymi talentem i podobną jemu wrażliwością na sztukę. Jednym z najbardziej znanych dzieł Leśmiana jest cykl poetycki W malinowym chruśniaku, który napisał dla Dory Lebenthal. Inne jego rozpoznawalne utwory to te zawarte w tomiku poezji Łąka czy powieść Przygody Sinbada Żeglarza.
Bolesław Leśmian był jednym z twórców Teatru Artystycznego w Warszawie. Współpracował z pismem Chimera, a w roku 1933 został członkiem Polskiej Akademii Literatury. Zmarł 05 listopada 1937 roku.