Inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych może obejmować nie tylko akcje spółek, ale też jednostki funduszy ETF, czyli otwarte fundusze notowane na parkiecie giełdowym. ETF działają zasadniczo w taki sam sposób jak pozostałe fundusze, np. popularne fundusze inwestycyjne przeznaczone dla ogółu społeczeństwa. Dodatkowo ich akcje są przedmiotem obrotu na giełdzie. Czy warto inwestować w ETF?
Fundusze inwestycyjne a fundusze ETF
Podstawową różnicą pomiędzy klasycznymi funduszami a funduszami ETF jest to, iż pierwsze z nich nie są przedmiotem obrotu na giełdach. Wstąpienie do funduszu inwestycyjnego lub zrezygnowanie w jego udziale trwa zazwyczaj kilka dni.
Fundusze ETF są z kolei znacznie bardziej elastyczne i płynne dzięki obrotowi giełdowemu. Inwestowanie w ETF powoduje, że podczas zakupu jednostek uczestnictwa na giełdzie, inwestorzy stają się częściowymi udziałowcami i mają prawo do części aktywów funduszu. Za każdym razem, kiedy decydujemy się sprzedać akcje, możemy dokonać tego za pośrednictwem swojego brokera. Środki zostają przelane natychmiastowo na nasze konto. Wstąpienie i wycofanie się z tego funduszu trwa zaledwie moment.
Fundusze ETF umożliwiają zatem natychmiastowe przelewanie pieniędzy, czego nie doświadczymy w przypadku funduszy inwestycyjnych.
Takie rozwiązanie ma jednak też swoje wady. Należy wziąć tu pod uwagę moment wejścia i wyjścia w ETF. Za kilka lat może bowiem okazać się, że inwestycja nie przyniosła zysku, a nawet 60% straty. Musimy być też świadomi ryzyka kursowego. W Polsce mamy jedynie cztery ETF-y, podczas gdy w USA są ich tysiące. Należy pamiętać również o znaczących opłatach. Pomimo tego ze ETF-y są tanie, koszty ich prowizji mogą sięgać nawet 30 zł za każde nabycie.
Jak zacząć inwestować w ETF?
Pierwszym krokiem, który pozwoli nam na skorzystanie z oferty funduszy ETF oraz inwestowanie z ich wykorzystaniem, jest otworzenie rachunku u wybranego brokera. Odwiedź witrynę firmy zajmującej się inwestowaniem w ETF – analizuj, zarządzaj i optymalizuj transakcje na miarę swoich potrzeb. Otworzenie rachunku to bardzo prosta sprawa. Wystarczy, że podasz swoje dane i w kilka chwil będziesz mógł zainwestować w tysiące funduszy ETF z wielu sektorów, takich jak technologie, opieka zdrowotna czy środowisko.
Podejmując się inwestycji w ETF należy pamiętać, że zarówno zyski, jak i straty należą do notowań danego indeksu. Jeżeli zatem dany indeks spadnie lub urośnie w danym okresie, wartość naszej inwestycji zmieni się adekwatnie do tych zmian.
Inwestycja w fundusze ETF – czy warto?
Zastanawiasz się czy warto zacząć inwestować w ETF? Wszystko zależy od indywidualnej perspektywy. Jeżeli wiesz co robić, znasz się już trochę na rynku i nie obcy Ci temat inwestowania, być może warto. ETF-y to dobre narzędzie inwestycyjne, które może posłużyć nawet małym inwestorom. Należy jednak liczyć się z pewnym ryzykiem. Korzystając z nich w perspektywie krótkiego lub bardzo długiego czasu, może okazać się, że więcej stracimy, niż zyskamy.