Sprawy karne wymagają nie tylko wiedzy prawniczej, ale także umiejętności opracowania takiej strategii procesowej, która pozwoli klientowi uzyskać korzystne rozstrzygnięcie. Wybór właściwej osoby do reprezentowania Twoich interesów ma więc ogromne znaczenie. Tym bardziej, że stawką jest Twoja przyszłość, a błędów i niedopatrzeń popełnionych na początkowym etapie nieraz nie da się już cofnąć. Na co więc zwrócić uwagę, by zwiększyć szansę na znalezienie właściwej kancelarii karnej do poprowadzenia Twojej sprawy? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Po pierwsze: upewnij się, że kancelaria rzeczywiście specjalizuje się w prawie karnym
Pierwszym i fundamentalnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kancelarii adwokackiej, jest specjalizacja karna.
O ile z aktualnymi przepisami może zapoznać się każdy prawnik, to nic nie zastąpi doświadczenia i intuicji nabytej podczas prowadzenia podobnych spraw. To właśnie dzięki tym czynnikom adwokat może myśleć nieszablonowo, przewidywać ruchy drugiej strony i opracować strategię procesową zapewniającą największe szanse na korzystne zakończenie Twojej sprawy.
Wybór kancelarii ze specjalizacją w sprawach karnych jest więc jak udanie się do chirurga w celu przeprowadzenia operacji, zamiast powierzenia tego zadania lekarzowi, który na co dzień jest dermatologiem, a z chirurgią miał do czynienia jedynie podczas stażu.
Sprawdź, czy kancelaria odniosła sukcesy w podobnych sprawach
Jeśli kancelaria rzeczywiście zna się na prowadzeniu spraw karnych, to po pierwsze może pochwalić się gronem zadowolonych klientów, a po drugie – chętnie podzieli się sukcesami w tym zakresie.
Sprawdź więc, czy na stronie internetowej adwokaci publikują treści typu case study dotyczące podobnych przypadków jak Twój albo informują, ile spraw karnych przeprowadzili do tej pory. Jeśli takich informacji nie ma, zawsze możesz dopytać.
W dzisiejszym cyfrowym świecie, gdzie informacje są dostępne na wyciągnięcie ręki, nie ma nic cenniejszego niż doświadczenia tych, którzy już przeszli przez drzwi konkretnej kancelarii adwokackiej. Przeszukaj opinie na stronie kancelarii oraz wizytówce Google. Opinie klientów nie tylko dostarczą informacji zwrotnej na temat skuteczności działań adwokata, ale także rzucą światło na aspekty takie jak dostępność, komunikacja i ogólne zadowolenie z obsługi. A nie ma co ukrywać, że skuteczność to nie wszystko, co wpływa na satysfakcję ze współpracy.
Czy masz zaufanie do kancelarii adwokackiej?
Warto również zastanowić się nad kwestią emocjonalną i relacyjną w kontekście wyboru kancelarii adwokackiej. Czy czujesz zaufanie do adwokata, który będzie reprezentował Twoje interesy? To ważny składnik udanej współpracy, zwłaszcza w delikatnych sprawach karnych.
Możesz zweryfikować to na wiele sposobów:
- Sprawdź, jakie pierwsze wrażenie wywiera na Tobie strona główna;
- Zajrzyj do zakładki „zespół” lub „o kancelarii”;
- Przejrzyj blog i przekonaj się, czy znajdziecie wspólny język;
- Zwróć uwagę na swoje odczucia po zapoznaniu się z opiniami;
I wreszcie – skontaktuj się z kancelarią. Sprawdź, jakie wrażenie robi na Tobie postawa adwokata, sposób komunikacji, poziom empatii. Czy potrafisz otwarcie rozmawiać o swoich obawach i oczekiwaniach? Jeśli odpowiedź brzmi „tak” – to dobry znak. Prawdopodobnie możesz się spodziewać owocnej współpracy.
Pamiętaj: masz prawo pytać i uważnie podejmować decyzję!
Wybór kancelarii adwokackiej to proces wymagający staranności i dokładności. Chodzi przecież o Twoje życie i Twoją przyszłość. Nie bój się więc pytać, porównywać i mieć wątpliwości. Na zadowolenie ze współpracy składa się aż kilka istotnych aspektów, takich jak doświadczenie, wzajemne zaufanie, ale także sposób komunikacji i profesjonalizm adwokata. Upewnij się, że wszystkie te elementy do siebie pasują, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.
Artykuł powstał we współpracy z adwokatem Piotrem Sikorskim z adwokacisikorscy.pl