Budowa stacji metra na Bemowie przynosi korzyści dla zielonych obszarów miasta

Na terenie warszawskiego Bemowa trwają intensywne prace budowlane związane z powstawaniem stacji techniczno-postojowej, która zostanie wcielona do systemu obsługi dwóch linii metra – drugiej i trzeciej. W wyniku prowadzonych tam prac ziemnych na światło dzienne wydobywane są różnorodne kamienie i głazy. Informacja prasowa wydana przez urzędników miejskich sugeruje, że te naturalne elementy zostaną wykorzystane do ochrony terenów zieleni w Warszawie.

Zarząd Zieleni Warszawy udostępnił na swoich profilach w mediach społecznościowych informację, według której kamienie i głazy, odkryte w trakcie prac budowlanych przy tworzeniu Stacji Techniczno-Postojowej Karolin, zostaną przeniesione do parków miejskich. Dodatkowo, ma to służyć jako forma ochrony miejskich terenów zielonych.

– Z prac ziemnych przy budowie Stacji Techniczno-Postojowej Karolin wynika pojawienie się kilkudziesięciu kamieni i głazów o różnych rozmiarach. Te naturalne elementy uzyskują nowe przeznaczenie – mają służyć jako forma ochrony terenów zieleni. Większość z tych otrzymanych przez nas głazów ma posłużyć do zabezpieczenia pasów zieleni przy drogach przed ich zniszczeniem przez pojazdy. Dodatkowo, 75 sztuk kamieni o różnych rozmiarach trafi do parków miejskich – czytamy w wpisie Zarządu Zieleni Warszawy.

Przedstawiciele Zarządu Zieleni Warszawy wyjaśniają, że głazy będą pełniły różne role, zależne od specyfiki danego miejsca. Niektóre z nich mogą stać się punktami orientacyjnymi, wpływając jednocześnie na urozmaicenie krajobrazu.

Dalsza część komunikatu Zarządu Zieleni Warszawy informuje, że w Parku Fosa i Stoki Cytadeli zbierane będą głazy na przyszłe potrzeby renaturyzacji rzeki Drny. Planuje się wykorzystanie ich do umocnienia brzegów rzeki, a także stworzenia spiętrzeń wody oraz układu małej architektury w postaci miejsc służących do siedzenia.