Dolegliwości w obrębie narządu ruchu to prawdziwa plaga współczesnego świata. Ogromna liczba ludzi na co dzień zmaga się z bólem kręgosłupa, mięśni czy stawów. By odczuć ulgę, coraz chętniej sięgamy po pomoc profesjonalistów, którzy stosują różne techniki manualne. Wyzwaniem może być jednak wybór odpowiedniego specjalisty. Z jakimi dolegliwościami warto zgłosić się do osteopaty, a z jakimi do kręgarza? Czytaj dalej i poznaj odpowiedź na to pytanie!
Osteopata a kręgarz – czy to jakaś różnica, do jakiego specjalisty się udam?
Choć osteopatię i kręgarstwo zaliczamy do tego samego obszaru medycyny, czyli leczenia manualnego, obie dziedziny znacząco się od siebie różnią. Celem zarówno osteopaty, jak i kręgarza jest przywrócenie pacjentowi zdrowia i komfortu życia, jednak ich podejście, metody i kwalifikacje są diametralnie różne. Wybór odpowiedniego specjalisty jest kluczowy, aby uzyskać optymalne efekty leczenia oraz by uniknąć ewentualnych komplikacji. Warto więc świadomie podjąć decyzję, dopasowując metodę leczenia do swoich potrzeb i dolegliwości.
Czym zajmuje się osteopata?
Osteopata diagnozuje i leczy dysfunkcje układu mięśnio-szkieletowego oraz problemy zdrowotne w obrębie innych układów, które wynikają z tych dysfunkcji. Stosuje w tym celu różne techniki manualne, takie jak manipulacje stawowe, techniki rozluźniające mięśnie i powięzi, techniki moblilizacyjne, masaże terapeutyczne czy ćwiczenia rehabilitacyjne. Tego typu działania mają zmniejszyć napięcie mięśniowe, poprawić ruchomość stawów, przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz zredukować bóle i inne nieprzyjemne objawy.
Na szczególną uwagę zasługuje podejście stosowane przez specjalistów osteopatii. Osteopata podchodzi do pacjenta holistycznie, tzn. postrzega ciało człowieka jako całość, w której wszystkie elementy są ze sobą powiązane. Skupia się więc nie tylko na redukcji objawów, ale też na zidentyfikowaniu przyczyny problemu i wyeliminowaniu jej. Do osteopaty warto zgłosić się z takimi dolegliwościami, jak: bóle pleców i szyi, dyskopatia, zwyrodnienia i urazy stawów, rwa kulszowa, bóle mięśniowe, zapalenia mięśni i ścięgien, napięcia mięśniowe, wady postawy, bóle głowy, problemy z utrzymaniem równowagi, a nawet dolegliwości trawienne czy trudności w oddychaniu. Jak widać, lista problemów zdrowotnych, przy których uzyskasz pomoc osteopaty, jest bardzo szeroka!
Czym zajmuje się kręgarz?
Kręgarz również jest specjalistą, wykorzystującym techniki manualne, jednak jego zakres działalności jest dużo węższy, podobnie jak stosowane środki. Zajmuje się on ręcznym nastawianiem kręgosłupa i stawów, stosując przy tym energiczne i szybkie ruchy. Ma to na celu przywrócenie ich prawidłowej biomechaniki. W odróżnieniu od osteopaty kręgarz skupia się wyłącznie na objawach, chcąc szybko zminimalizować ból i dyskomfort pacjenta. Zakres działania kręgarza obejmuje przede wszystkim kręgosłup i problemy takie jak rwa kulszowa, dyskopatia i zwyrodnienia, jednak można zgłosić się do niego również przy innych dolegliwościach ze strony układu szkieletowego.
Na co zwrócić uwagę, wybierając konkretnego specjalistę?
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na leczenie u osteopaty czy u kręgarza, wybierz wykwalifikowanego i sprawdzonego specjalistę. Zwróć uwagę na przebyte studia i kursy, doświadczenie, a także sprawdź opinie innych pacjentów, np. wpisując w wyszukiwarkę “kregarz osteopata Warszawa”. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze i zawsze warto stawiać na profesjonalną opiekę! W wyborze terapeuty manualnego pomoże Ci również Twój lekarz rodzinny, ortopeda lub neurolog, zwłaszcza jeśli borykasz się z poważnymi schorzeniami w obrębie układu ruchu.