Władze Warszawy dążą do usunięcia 1500 mkw. betonu i zastąpienia go roślinami

W planach stołecznego Zarządu Zieleni na obecny rok znajduje się usunięcie aż 1500 metrów kwadratowych betonu z przestrzeni miejskiej. Inicjatywa ta jest częścią szerszych działań mających na celu zastępowanie nieprzepuszczalnych powierzchni obszarami porośniętymi roślinnością. Pierwsze prace już rozpoczęły się na terenie Pragi-Północ.

Zarząd Zieleni w tym roku przystąpi do realizacji szeregów projektów ufundowanych z budżetu obywatelskiego, które dotyczą dekompozycji betonowych powierzchni. Dzięki nim, zieleni będzie więcej w sześciu dzielnicach Warszawy, a mianowicie: Pradze-Północ (plac Wileński, ulice: Dąbrowszczaków, Namysłowska, Ratuszowa oraz skrzyżowanie ulic Wileńska i Inżynierska), Pradze-Południe (skrzyżowania ulicy Grochowska z ulicami: Podskarbińska, Międzyborska i Terespolska, skrzyżowanie ulic Międzyborska i Turbinowa oraz ulica Międzyborska), na Żoliborzu (przy wyjściu z metra Marymont), na Mokotowie (skrzyżowanie ulicy J. Dąbrowskiego z ulicami: Wiśniową i Kazimierzowską, skrzyżowanie ulicy Sandomierska z ulicą Madalińskiego oraz odcinek ulicy Puławskiej między ulicami Dąbrowskiego a Różana), na Ursynowie (skrzyżowania ulicy Gandhi z ulicą Dereniowa oraz ulicy Stryjeńskich z ulicą Belgradzka) oraz na Ochocie (ulica Białobrzeska 26).

Na placu Wileńskim w dzielnicy Praga-Północ, już trwają prace mające na celu założenie rabat z różnymi gatunkami roślin, takimi jak róże, tawuły japońskie i byliny. Dodatkowo planowane jest posadzenie dziesięciu drzew, w tym grusze drobnoowocowe oraz platany klonolistne.

W ubiegłym roku, dzięki wysiłkom Zarządu Zieleni udało się usunąć aż 31 tysięcy mkw. betonu i zamienić go na obszary porośnięte zielenią. Wśród nich znalazło się około 4500 mkw. powierzchni, które zostały przeobrażone w ramach projektów realizowanych przez miejskich ogrodników.

Jednak Zarząd Zieleni m.st. Warszawy to tylko jedna z wielu jednostek miejskich, które mają na celu dekompozycję betonowych powierzchni. Podobne inwestycje można zauważyć w całym mieście. Przykłady takich działań to zmiany na placu Bankowym oraz na tyłach Muzeum Niepodległości, gdzie drogowcy usunęli beton, posadzili drzewa i krzewy oraz przygotowali miejsca pod zieleń. W innym miejscu, na terenie nieczynnego parkingu założono niedawno ogród deszczowy. Betonu ubyło też na ulicy Koszykowej między ulicami Chałubińskiego i Lindleya, gdzie teraz znajdują się obszary porośnięte krzewami i bylinami.