Rezonans magnetyczny (RM) jest zaawansowaną, dokładną techniką obrazowania medycznego, która odgrywa szczególną rolę w diagnostyce schorzeń ortopedycznych. Rezonans magnetyczny wykorzystuje silne pole magnetyczne oraz fale radiowe do tworzenia szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała. W przeciwieństwie do rentgenów czy tomografii komputerowej, RM nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, co czyni go bezpieczniejszym narzędziem diagnostycznym, szczególnie polecanym przy wielokrotnym stosowaniu.
Nowoczesna aparatura do badań RM wykorzystywana w rekomendowanych placówkach diagnostycznych korzysta z innowacyjnych technologii obrazowania opartych o działanie sztucznej inteligencji i głębokie uczenie. Nowe technologie skutecznie usuwają szumy, pozwalają uzyskać wyraźniejsze obrazy, a w rezultacie dokładniejsze diagnozowanie pacjentów.
Zastosowania RM w ortopedii
Badanie RM jest szczególnie przydatne w diagnostyce wielu schorzeń ortopedycznych, w tym:
- uszkodzeń tkanek miękkich, wysoka rozdzielczość obrazów pozwala na dokładne zobrazowanie mięśni, ścięgien, więzadeł i chrząstek,
- schorzeń stawów, RM jest niezastąpiony w diagnostyce problemów ze stawami, takich jak uszkodzenia łąkotki, więzadeł krzyżowych czy choroby zwyrodnieniowej stawów,
- problemów z kręgosłupem, wykrywanie dyskopatii, zmian zwyrodnieniowych itp.,
- diagnozowanie guzów, wykrywanie i ocena nowotworów kości i tkanek miękkich,
- ocena pourazowa obrażeń po wypadkach jak złamania, zwichnięcia i urazy tkanek,
Badanie jest nieinwazyjne i bardzo dokładne, co pozwala ustalić plan dalszego leczenia. Przygotowanie do rezonansu magnetycznego może obejmować usunięcie metalowych przedmiotów (biżuteria, zegarki czy okulary), bo mogą one zakłócić działanie urządzenia, wywiad medyczny, zapytanie o wszczepione urządzenia medyczne (np. rozrusznik serca) lub metalowe implanty, które mogą stanowić przeciwwskazanie do badania.
Podczas badania pacjent leży na ruchomym stole, który wsuwa się do tunelu skanera. Badanie może trwać od 20 do 40 minut, podczas których ważne jest, aby pacjent pozostał nieruchomy. Najważniejsze zalety rezonansu magnetycznego to bezpieczeństwo (brak promieniowania jonizującego), szczegółowość obrazów, możliwość uzyskania bardzo dokładnych i wyraźnych obrazów tkanek miękkich i wszechstronność, możliwość stosowania do badania różnych części ciała i diagnozowania wielu rodzajów schorzeń.
Gdzie można wykonać badanie RM?
W Warszawie w diagnostyce schorzeń ortopedycznych specjalizuje się Centrum Diagnostyki Obrazowej Szpitala Carolina. Klinika dysponuje zaawansowanym technologicznie sprzętem, o parametrach dobranych do diagnostyki ortopedycznej, obsługiwanym przez zespół wykwalifikowanych elektrotechników i lekarzy radiologów. W Szpitalu Carolina rezonans magnetyczny wykorzystywany jest do badań układu mięśniowo-szkieletowego, do badań głowy, do wykrywania ognisk zapalnych, zmian przeciążeniowych i obrzęków mięśni na wczesnym etapie. Badania wykonywane są zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych.