Na zajęciach grupowych dzieci mają okazję nawiązać swoje pierwsze znajomości, w gronie rówieśników uczyć się i trenować nowe umiejętności. Zajęcia rozwijające są przeznaczone dla dzieci w każdym wieku. Z niektórych korzystają już niemowlęta dla wsparcia ogólnorozwojowego, inne są przeznaczone dla kilkulatków trenujących zdolności manualne czy umiejętności radzenia sobie z emocjami.
Co zajęcia rozwijające mogą dać Twojemu dziecku?
Zajęcia rozwijające dla dzieci to wiele różnego rodzaju warsztatów, podczas których najmłodsi mają okazję ćwiczyć między innymi swoje umiejętności społeczne, wspomagać integrację sensoryczną czy rozwój inteligencji emocjonalnej. Małe dzieci, w tym kilkumiesięczne niemowlęta, uczestniczą w takich zajęciach w towarzystwie swoich rodziców. Kilkulatki są w stanie brać w nich udział samodzielnie, współpracując z rówieśnikami i nawiązując znajomości w grupie.
Zakres zajęć rozwijających jest bardzo szeroki. Odpowiednie dla siebie znajdą dzieci, które szukają kreatywnego sposobu na spędzenie wolnego czasu, chcące zdobyć nowe umiejętności czy nawiązać znajomości w gronie rówieśników. Mile widziane są nie tylko kilkulatki – oferta zajęć rozwijających jest skierowana do dzieci w każdym wieku, i to już od pierwszych miesięcy życia, by wspierać harmonijny rozwój niemowląt. Z drugiej strony na zajęciach z języka angielskiego lub ceramiki świetnie odnajdą się nie tylko przedszkolaki, ale także dzieci w wieku szkolnym kształtujące swoje zainteresowania i poszerzające zdobywaną wiedzę.
Gordonki, turlanki i sensoplastyka – kreatywne zajęcia dla najmłodszych
Na zajęcia rozwijające przychodzą nie tylko przedszkolaki czy dzieci w wieku szkolnym, ale także jeszcze młodsze maluchy. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu mogą korzystać z nich również niemowlęta, i to nawet od 3. miesiąca życia. W tak młodym wieku rozwój dziecka jest niezwykle szybki, a opracowywane zajęcia mają go możliwie wesprzeć i dostarczyć maluchowi niezbędnych bodźców.
Najmłodsze dzieci, które nie ukończyły jeszcze 1. roku życia, biorą udział w zajęciach takich jak:
- gordonki – zajęcia umuzykalniające opracowane przez profesora Edwina E. Gordona połączone z aktywnościami ruchowymi;
- turlanki – zajęcia ogólnorozwojowe, podczas których najmłodsi mają okazję na trening umiejętności motorycznych.
Dla maluchów po 1. roku życia przeznaczone są takie zajęcia jak:
- sensoplastyka – zajęcia, podczas których dzieci są zachęcane do wielozmysłowych doświadczeń, eksperymentów z teksturami, tworzenia kreatywnych prac plastycznych, a zarazem ćwiczenia własnej motoryki;
- logorytmika – zajęcia wspierające rozwój mowy pełne aktywności muzyczno-ruchowych, ćwiczeń logopedycznych i rytmicznych.
Co ciekawe, maluchy, i to już przed ukończeniem 1. roku życia, mogą także uczęszczać na zajęcia z języka angielskiego. W tak młodym wieku dziecko ma szansę osłuchać się z językiem obcym i łatwiej przyswoić prawidłowy akcent.
Ceramika, język angielski albo joga – zajęcia rozwijające dla kilkulatków
Nieco starsze dzieci, w tym już trzylatki rozpoczynające naukę w przedszkolu, są zapraszane na angażujące zajęcia dla kilkulatków, podczas których mają szansę zdobywać nową wiedzę, uczyć się zupełnie nowych rzeczy i poszerzać własną ciekawość świata. Wspierają one rozwój ważnych umiejętności takich jak między innymi logiczne myślenie, kontrola emocji, zdolności manualne czy kreatywne wyrażanie siebie.
Wśród najczęściej wybieranych zajęć rozwojowych przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym wymienić można:
- Ruch Rozwijający – zajęcia prowadzone zgodnie z metodą Weroniki Sherborne, które poprzez aktywności ruchowe wspierają rozwój senso-motoryczny;
- Kodowanie na Dywanie – kreatywnie prowadzone zajęcia, podczas których najmłodsi, pracując na przystępnych dla nich materiałach, są w stanie zrozumieć podstawowe algorytmy rządzące światem informatyki;
- język angielski – zajęcia z języka obcego dostosowane do wieku uczestników, by dzieci już od najmłodszych lat naturalnie się nim posługiwały;
- jogę – zajęcia ruchowe, które wspierają nie tylko ogólną motorykę i są niezłą gimnastyką, ale także uczą panowania nad emocjami, a nawet podstaw medytacji;
- ceramikę – zajęcia pracy z gliną, podczas której dzieci tworzą własne naczynia, ćwiczą zdolności motoryczne, koordynację i skupienie.
Centrum Wspomagania Rozwoju Senso Senso w Warszawie
W najliczniej zamieszkanej dzielnicy Warszawy powstało nowe Centrum Wspomagania Rozwoju Senso Senso, o którym więcej przeczytasz na stronie https://sensosenso.pl/. Placówka mieści się przy ulicy Cybernetyki 3c na Mokotowie. Organizuje się tam zajęcia dla dzieci w każdym wieku, w tym zarówno terapeutyczne, jak i ogólnorozwojowe, wspierające kreatywność, logiczne myślenie albo nawiązywanie znajomości z rówieśnikami.
Zajęcia prowadzone w centrum Senso Senso to wszystkie wymienione wcześniej warsztaty, w tym zarówno gordonki, turlanki, sensoplastyka i logorytmika, jak i Ruch Rozwijający, Kodowanie na Dywanie, joga, ceramika czy język angielski dla najmłodszych.
Pełną ofertę zajęć znajdziesz pod adresem https://sensosenso.pl/zakres-pomocy/zajecia-rozwijajace – to tam dostępne są informacje między innymi o niewspomnianej w artykule dogoterapii z psami wyszkolonymi do pracy z dziećmi. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych pedagogów i terapeutów, którzy wykorzystują w swojej pracy najnowocześniejsze materiały i wyposażenie sal zajęciowych.