Stolica Polski przez wiele osób jest postrzegana jako atrakcyjne miejsce do życia. Jednocześnie część mieszkańców porzuca Warszawę dla sąsiadujących z nią miejscowości. Przyczyna jest prozaiczna – to coraz droższe nieruchomości.
Kto i skąd przyjeżdża do Warszawy?
Duży rynek pracy, bogata oferta edukacyjna, dostęp do służby zdrowia i wysoki standard życia – to właśnie przyciąga mieszkańców innych miast do Warszawy. Kto najczęściej decyduje się na przeprowadzkę do stolicy? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w raporcie „Portret migranta. Migracje w m.st. Warszawie w latach 2005-2016”.
Z analizy odpowiedzialnych za raport pracowników Urzędu Statystycznego w Warszawie wynika, że w badanym okresie nowi mieszkańcy pochodzili głównie z gmin należących do województwa mazowieckiego. Taki przepływ ludności jest naturalny. Osoby z mniejszych miejscowości często przeprowadzają się do większego ośrodka.
Jako kierunek migracji Warszawa cieszyła się też dużą popularnością wśród mieszkańców następujących województw:
- Lubelskie – 12,2 proc. migrujących do stolicy
- Łódzkie – 6,3 proc. migrujących do stolicy
- Podlaskie – 5,8 proc. migrujących do stolicy
Jednocześnie w latach 2005-2016 najmniej nowych mieszkańców Warszawa pozyskała z województw lubuskiego i opolskiego.
Kto wyprowadza się z Warszawy?
Mimo że stolica Polski oferuje wiele perspektyw, to trudno nie zauważyć, że część jej dotychczasowych mieszkańców zdecydowała się zmienić miejsce zamieszkania. Ze wspomnianego już raportu wynika, że warszawiacy najczęściej przeprowadzają się do podwarszawskich miast.
Podwarszawskie gminy najchętniej wybierane przez osoby opuszczające Warszawę w latach 2005-2016 to:
- Piaseczno – 12,3 tys. osób
- Marki – 5,7 tys. osób
- Ząbki – 5,3 tys. osób
- Łomianki – 5,2 tys. osób
- Pruszków – 4,1 tys. osób
Jedynie 12 proc. migrantów zdecydowało się na przeprowadzkę do innego województwa. Wśród tej grupy najpopularniejsze były województwa: lubelskie, łódzkie i pomorskie.
Dlaczego warszawiacy opuszczają stolicę?
Powodów, dla których warszawiacy decydują się na przeprowadzkę do innych gmin położonych na terenie województwa mazowieckiego, jest kilka. Główną przyczyną są jednak rosnące ceny nieruchomości. W 2005 r. średnia cena za 1 mkw. mieszkania w stolicy wynosiła ok. 4000 zł. W 2016 r. za lokal trzeba było zapłacić już niemal dwa razy więcej. Inne argumenty to:
- Możliwość zakupu większego mieszkania. W podwarszawskich miejscowościach za kwotę, jaka w stolicy wystarczyłaby na kawalerkę, można kupić kilkupokojowe mieszkanie.
- Niższe koszty życia. Utrzymanie się w mniejszym mieście kosztuje mniej, a jednocześnie nie trzeba rezygnować z zarobków, jakie oferują pracodawcy z Warszawy.
- Dobre połączenie z centrum. Ma to związek z realizacją kolejnych inwestycji infrastrukturalnych, dzięki którym dojazd do stolicy z podwarszawskich miejscowości jest coraz wygodniejszy.
Jednocześnie wzrost zainteresowania nieruchomościami w gminach położonych w sąsiedztwie Warszawy nie umknął uwadze deweloperów. Nowe mieszkania Pruszków, Piaseczno czy Ząbki powstają w wielu atrakcyjnych lokalizacjach. Osobom poszukującym większej swobody deweloperzy proponują segmenty lub domy jednorodzinne na kameralnych osiedlach.
Źródło: Raport „Portret migranta. Migracje w m.st. Warszawie w latach 2005-2016” przygotowany przez Urząd Statystyczny w Warszawie